Parrot World
Dobro dosli na nas forum namenjen svim ljubiteljima pernatih zivotinja. Razmenite iskustva, pitajte i druzite se sa nama Smile Da bi videli kompletan sadrzaj foruma, morate se registrovati

Аустралијски ноћни папагај (лат. Pezoporus occidentals)

Ići dole

Аустралијски ноћни папагај (лат. Pezoporus occidentals)

Počalji  Aleksandra.R taj Pet 05 Jul 2013, 15:02

Како преноси Australian Geographic, а Вечерње новости код нас, усликан и снимљен је папагај који није виђен 100 година.

Ради се о Аустралијском ноћном папагају, (лат. Pezoporus occidentals), који не лети, већ скакуће попут кенгура. Дању се скрива у густом ниском растињу и густим бусенима траве, а ноћу води активан живот. Зелено-жуте је боје са црним и браон тачкицама. Храни се инсектима и биљем, а не семењем како се претпостављало.

Џон Јанг, аустралијски орнитолог и човек који је сликао и снимио папагаја, каже да га је једне ноћи 2009. пробудило неуобичајено оглашавање папагаја, какво никада пре није чуо. Он је то оглашавање покушао да опонаша и успело му је да на тај начин намами два оваква папагаја на 20 м од места где се налазио. После је њихово оглашавање снимио како би био у могућности да из близине проучава живот ове тајанствене врсте.

Каже како је те ноћи успео да слика и сними Аустралијског ноћног папагаја, пуштајући снимљени звук. Папагај који му се приближио био је мужјак који је тај звук доживео као позив на двобој другог мужјака који је дошао на његову територију. Џон каже како је папагај јако ударао ногама земљу, свуда бацао камење и када му је напокон дошао у видик био је накострешен попут јежа и нарогушен, тако да је био дупло већи од своје нормалне величине, што овај орнитолог никада у животу није видео.

Џон даље каже да је, што је дуже пуштао звук, овај папагај насилнији постајао, тако да је почео да крешти попут тигрица, производећи гласне крике какве производе тигрице. Џон каже како више никада не жели да пушта тај звук, јер не жели тако да иритира птице.

Слике, снимке, као ни звуке оглашавања Аустралијског ноћног папагаја Џон Јанг, као и остали стручњаци и истраживачи из ове области, не желе да објаве за сада како би заштитили ову ретку птицу, јер су сигурни да би то било злоупотребљено од људи којима је новац на првом месту.

Они који говоре енглески могу да посете ову страницу и нађу још чланака о овоме:

http://www.australiangeographic.com.au/journal/mysterious-night-parrot-caught-on-film.htm

Вечерње новости о овој вести:
http://novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:442428-Uslikan-papagaj-koji-nije-vidjen-100-godina

Слике Аустралијског ноћног папагаја овде:

Aleksandra.R

Broj poruka : 58
Datum upisa : 24.11.2012

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Аустралијски ноћни папагај (лат. Pezoporus occidentals)

Počalji  ranjang taj Pet 05 Jul 2013, 17:07

Video sam ovu vest danas u novinama i prijatno se iznenadio...ali ni blizu nije bilo tako detaljno, tako da hvala na prenesenom mnostvu informacija Smile
ranjang

Broj poruka : 116
Datum upisa : 15.11.2012
Godina : 30

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Aleksandra.R taj Pet 05 Jul 2013, 18:28

ranjang, нема на чему. Задовољство ми је кад могу да допринесем овом форуму. Ја сам, такође, прочитала вест у Вечерњим новостима, па сам на интернету пожелела да прочитам нешто више о овој врсти и лако дошла до ових података које сам вам пренела овде.

Аустралијска Национална географија је објавила ове податке које сам овде превела, као и многи други. На њиховој страници (коју сам навела као пречицу) могу да се прочитају и друге занимљиве вести и подаци о другим папагајима попут огромних јата тигрица која броје неколико хиљада јединки (уобичајено да их у једном јату има око 100), какапо новозеландском папагају, који такође не лети и живи ноћу. Препоручујем онима који разумеју енглески.
Aleksandra.R

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Admin taj Sub 06 Jul 2013, 00:36

Jako lepo Aleksandra, video sam na onom sajtu da ima zanimljivih clanaka pa cu neke da prevedem ovih dana za clanove naseg foruma Very Happy

Admin
Admin

Broj poruka : 1072
Datum upisa : 24.07.2008

Pogledaj profil korisnika http://parrotworld.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Aleksandra.R taj Uto 09 Jul 2013, 12:35

Драго ми је да вам се допада Very Happy 
Aleksandra.R

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu