Parrot World
Dobro dosli na nas forum namenjen svim ljubiteljima pernatih zivotinja. Razmenite iskustva, pitajte i druzite se sa nama Smile Da bi videli kompletan sadrzaj foruma, morate se registrovati

Join the forum, it's quick and easy

Parrot World
Dobro dosli na nas forum namenjen svim ljubiteljima pernatih zivotinja. Razmenite iskustva, pitajte i druzite se sa nama Smile Da bi videli kompletan sadrzaj foruma, morate se registrovati
Parrot World
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Blic Online-Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja"

4 posters

Ići dole

Blic Online-Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja" Empty Blic Online-Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja"

Počalji  pufnica Pon 03 Dec 2012, 19:23

Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja"


Žako Tarbu, kućni ljubimac Nine Morgan (89) iz Engleske, za koga se veruje da je bio jedan od najstarijih papagaja u zatočeništvu, umro je u 55. godini života, a poslednje što je izgovorio bilo je: “Doviđenja”.
Morganova smatra da je za njegovu dugovečnost zaslužno to što mu je ugađala u njegovim prohtevima – dajući mu njegov omiljeni slatkiš “kit-ket” i puštajući ga svake noći da sa njom gleda vesti i serije.
Tarbu je voleo da priča, a svojoj vlasnici je, kad bi izlazila iz kuće, govorio: “Doviđenja, zbogom, vidimo se uskoro”. Takođe je govorio “av-av” ili “mjau-mjau” kad bi pas ili mačka prošli ispod njegovog prozora.
Ukoliko vlasnica ne bi čula zvono na vratima, Tarbu bi je odmah pozvao imenom.
-Bio je veoma inteligentna ptica. Nikad ga nisam učila da govori, sve je sam pokupio usput – rekla je Morganova.
-Noć pre nego što je umro otišla sam na spavanje, a on mi je rekao “doviđenja”. To je bilo poslednje što je rekao. Zvučao je veoma slabašno i imala sam loš osećaj. Sledeće jutro zatekla sam ga mrtvog. Plakala sam dva dana – ispričala je ona.
Tarbua je iz gnezda u Tanzaniji ukrao afrički trgovac životinjama. Morganova je tada živela sa mužem u toj zemlji. Par je 1955. kupio žakoa za svog sina Kristofera. Nakon smrti sina sedamdesetih godina, Morganovi su se vratili u Englesku sa Tarbuom. Kada je Ninin suprug preminuo, ona i Tarbu su ostali sami.
-Podario je meni i mojim prijateljima godine smeha – dodala je Morganova, koja je Tarbua sahranila u svojo bašti.

Rekorder od 72 godine
Kao i mnogi veliki papagaji i žako je dugovečna ptica. Prema podacima Društva za starost i dugovečnost životinja, najstariji zabeleženi slučaj kod žakoa bio je 49,7 godina. Zabeleženo je i da su dva afrička siva papagaja doživela 73 i 93 godine starosti. Svetski fond za papagaje navodi da u zatočeništvu ove ptice mogu da dosegnu između 50 i 60 godina starosti, dok stručnjaci ukazuju da žakoi uz pravilnu negu i držanje mogu da dožive i 100 godina.
U Ginisovoj knjizi rekorda je zabeležen slučaj žakoa koji je doživeo 72 godine u zatočeništvu i najstariji je primerak te vrste.


Poslednji izmenio pufnica dana Pet 28 Dec 2012, 14:29, izmenjeno ukupno 1 puta
pufnica
pufnica

Broj poruka : 263
Reputation : 20
Datum upisa : 25.05.2012
Godina : 35
Lokacija : Titel

Nazad na vrh Ići dole

Blic Online-Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja" Empty Re: Blic Online-Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja"

Počalji  zako Pon 03 Dec 2012, 21:28

Pufnice, ovaj tekst me je oduševio. Jest da je tužnog završetka, ali je baš onako dirljiv. Obuzele su me emocije, baš onako, direktno u srce. Sad
zako
zako

Broj poruka : 403
Reputation : 32
Datum upisa : 22.06.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek, RH 061/601-2467

Nazad na vrh Ići dole

Blic Online-Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja" Empty Re: Blic Online-Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja"

Počalji  ranjang Pon 03 Dec 2012, 22:07

Naleteo sam na ovu vest pre par dana, i evo opet je citam sa istim odusevljenjem. Mada su na tom prevodu sto vidoh preveli kao - "poslednje rekao - Zbogom"...sjajna prica Smile
ranjang
ranjang

Broj poruka : 116
Reputation : 5
Datum upisa : 15.11.2012
Godina : 35
Lokacija : Sombor

Nazad na vrh Ići dole

Blic Online-Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja" Empty Re: Blic Online-Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja"

Počalji  Radoslav Uto 04 Dec 2012, 09:33

Dirljiva prica,mora da joj je mnogo znacila ta ptica,a kome nebi. Sad

Radoslav

Broj poruka : 98
Reputation : 11
Datum upisa : 26.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Blic Online-Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja" Empty Re: Blic Online-Papagaj žako doživeo 55 godina, poslednje rekao: "Doviđenja"

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu