Parrot World
Dobro dosli na nas forum namenjen svim ljubiteljima pernatih zivotinja. Razmenite iskustva, pitajte i druzite se sa nama Smile Da bi videli kompletan sadrzaj foruma, morate se registrovati

Join the forum, it's quick and easy

Parrot World
Dobro dosli na nas forum namenjen svim ljubiteljima pernatih zivotinja. Razmenite iskustva, pitajte i druzite se sa nama Smile Da bi videli kompletan sadrzaj foruma, morate se registrovati
Parrot World
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pionus papagaji

5 posters

Ići dole

Pionus papagaji Empty Pionus papagaji

Počalji  Admin Pet 19 Apr 2013, 11:04

Pionus papagaji

Pionus papagaji 471px-Bronze-winged_Parrot_%28Pionus_chalcopterus%29

Rod pionus sacinjen je od srednjih vrsta papagaja koje naseljavaju oblasti centralne i juzne Amerike. Pionus je ptica nabijene gradje sa kratkim repom. Ponekad ih mesaju sa amazoncima, ali su znatno manji. Poznato je 6 vrsta i 2 podvrste ovih papagaja, sve imaju kozni prsten oko oka i svetlo crveno perje ispod repa.

Vrste

Pionus chalcopterus (bronzano-krili papagaj)
Pionus fuscus
Pionus maximiliani (Maksimilian)
Pionus menstruus
Pionus senilis
Pionus sordidus
Pionus tumultuosus
- Pionus tumultuosus tumultuosus
- Pionus tumultuosus seniloides

Pionus papagaji Pionusparrotposter55k

Nega

Neke vrste pionusa su veoma zastupljene kao kucni ljubimci, pogotovo Pionus menstruus i Pionus tumultuosus seniloides. Obicno su manje bucni od Ara i Kakadua, ali ako se drze sa drugim glasnijim pticama, u stanju su da ponavljaju njihove zvukove. Kada su uplaseni ili uzbudjeni, mogu ispustati neobican zvuk, kao da tesko disu, slicno zvukovima asmaticara. To nije znak bolesti, ptica je samo malo preplasena. Ove ptice mogu da ponove neke reci, ali nisu bas vesti govornici, lakse ce nauciti da imitiraju zvukove alarma, mikro talasne, zvizduke i slicno.

Uporedjujuci je sa amazoncima koji su burne ptice, ove ptice deluju pomalo sramezljive i povucene. Ona voli nezne igre i ponekad negativno deluje na nagle pokrete. Ovoj ptici treba dosta vremena da se navikne na novo okruzenje a pokusavajuci da ubrzate taj proces samo moze dovesti do stresa. Ako svojoj ptici date dovoljno vremena i neznosti, ona ce postati pitom i nezan prijatelj.

Pionusi se hrane mekom hranom i zbog toga im kljun nije toliko jak. Ne morate im davati jako cvrste igracke za zvakanje, sve cvrsce od borove grane je pretvrdo za njih. Vise vole igracke napravljene od mekog drveta ili koze.

Ishrana

Kao sto smo vec spomenuli, ove ptice nemaju jak kljun kao ptice koje jedu orahe i semenke, zbog cega se hrane mekom hranom, vocem, povrcem i sitnim semenjem.

Uzgoj

Polovi se ne razlikuju po izgledu pa je tesko odrediti pol ptice. Tri najcesce koriscene metode za odredjivanja polova su preko DNA, hirurskim putem i analizom hromozoma.

Kada imate par, ostalo je mnogo jednostavnije. Pionusi su savrseni roditelji tako da ce oni sami odraditi najveci deo posla. Velicina gnezda koja bi bila pogodna za jedan par je 25 x 25 x 50 cm, u koju se stavlja piljevina, moguce je da ce i ptice visak piljevine izbaciti. Pripremanje gnezda moze da potraje i dve nedelje, kada zenka pocne da provodi sve vise i vise vremena u kucici to je znak da ce zenka verovatno uskoro da snese jaje. Kada snese prvo jaje, nemojte biti toliko znatizeljni jer stalno proveravanje gnezda moze biti jako stresno za pticu. Inkubacija nece zapoceti pre drugog jajeta, a jaja ce nositi svakog drugog dana. Snese obicno oko 3-4 jaja a inkubacija traje 26 dana.


Admin
Admin

Broj poruka : 1072
Reputation : 72
Datum upisa : 24.07.2008

https://parrotworld.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Pionus papagaji Empty Re: Pionus papagaji

Počalji  ranjang Pet 19 Apr 2013, 15:35

Hvala ti Admine, to sam trazio, odlicno Smile
Sad jos da znam da li ih ima u Srbiji bilo bi fino Very Happy
ranjang
ranjang

Broj poruka : 116
Reputation : 5
Datum upisa : 15.11.2012
Godina : 35
Lokacija : Sombor

Nazad na vrh Ići dole

Pionus papagaji Empty Re: Pionus papagaji

Počalji  Admin Pet 19 Apr 2013, 17:47

Nema na cemu i srecno u potrazi Very Happy

Admin
Admin

Broj poruka : 1072
Reputation : 72
Datum upisa : 24.07.2008

https://parrotworld.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Pionus papagaji Empty Re: Pionus papagaji

Počalji  noname Sub 20 Apr 2013, 00:29

ranjang ::Hvala ti Admine, to sam trazio, odlicno Smile
Sad jos da znam da li ih ima u Srbiji bilo bi fino Very Happy
Ima Maximilijani i Plavoglavi to sigurno znam a da li ima jos koji pojma nemam.Uf kako lepe sam skoro gledao u Ceskoj kod jednog odgajivaca
noname
noname

Broj poruka : 357
Reputation : 17
Datum upisa : 15.02.2012
Godina : 55
Lokacija : Backi Petrovac Vojvodina/0646393227

Nazad na vrh Ići dole

Pionus papagaji Empty Re: Pionus papagaji

Počalji  Radoslav Sub 20 Apr 2013, 16:54

Ima maximilijana u senti,rucno hrani jedan odgajivac... Very Happy

Radoslav

Broj poruka : 98
Reputation : 11
Datum upisa : 26.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Pionus papagaji Empty Re: Pionus papagaji

Počalji  ranjang Sub 20 Apr 2013, 17:48

ja bih voleo ove bronzano-krile da nadjem, no malo sam guglao i vidim nema nigde kod nas :/
ranjang
ranjang

Broj poruka : 116
Reputation : 5
Datum upisa : 15.11.2012
Godina : 35
Lokacija : Sombor

Nazad na vrh Ići dole

Pionus papagaji Empty Re: Pionus papagaji

Počalji  Josić Sub 20 Apr 2013, 18:07

Ja sam u Madjarskoj video plavoglave,venomenalni su uzivo.Ne secam se cene ali znam da nije bilo puno oko 350 evra.
Josić
Josić
Moderator
Moderator

Broj poruka : 596
Reputation : 25
Datum upisa : 07.01.2010
Godina : 30
Lokacija : Sombor

Nazad na vrh Ići dole

Pionus papagaji Empty Re: Pionus papagaji

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu