Parrot World
Dobro dosli na nas forum namenjen svim ljubiteljima pernatih zivotinja. Razmenite iskustva, pitajte i druzite se sa nama Smile Da bi videli kompletan sadrzaj foruma, morate se registrovati

Join the forum, it's quick and easy

Parrot World
Dobro dosli na nas forum namenjen svim ljubiteljima pernatih zivotinja. Razmenite iskustva, pitajte i druzite se sa nama Smile Da bi videli kompletan sadrzaj foruma, morate se registrovati
Parrot World
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Crvena rozela (Platycercus Eximius)

+15
Ikkacle
zako
ranjang
zeksin
imred
goranm
hadzijazlatko
jurić daniel
noname
Josić
marijana
Djuric
jonel
sunajko
Admin
19 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  Admin Uto 12 Avg 2008, 09:56

Crvena rozela
(Platycercus Eximius)

Crvena rozela (Platycercus Eximius) 959582

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Eastern


Poslednji izmenio Admin dana Uto 22 Jan 2013, 21:02, izmenjeno ukupno 1 puta

Admin
Admin

Broj poruka : 1072
Reputation : 72
Datum upisa : 24.07.2008

https://parrotworld.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Mutacije rozela

Počalji  Admin Pet 26 Mar 2010, 08:23

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Platycercus_eximius_opaline
Crvena rozela (Platycercus Eximius) PetesParrots032
Crvena rozela (Platycercus Eximius) Rosella_Golden_Manteled_Parakeet_18591_943%5B1%5D
Crvena rozela (Platycercus Eximius) Rosella1
Crvena rozela (Platycercus Eximius) DSC_0248
Crvena rozela (Platycercus Eximius) DSC_0209

Admin
Admin

Broj poruka : 1072
Reputation : 72
Datum upisa : 24.07.2008

https://parrotworld.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  sunajko Pet 11 Jun 2010, 22:01

Rasprostanjenost Rozela: Tasmanija

Napomena: u divljini se povremeno javljaju hibridi Red-rumped Parrot (Psephotus haematonotus), Pale-headed Rosella (Platycercus adscitus) and Crimson Rosella (Platycercus elegans).

Stanište Rozela: Savane sa drvećem, široke šume, parkovi, voćnjaci, kultivisane oblasti i pašnjaci sa drvećem, kao i drveće duž vodotokova, redovno se nalazi u predgrađima velikih gradova.

Status: Rozela je papagaj poznat po brojnosti, uobičajen na lokalitetima u Tasmaniji.

Navike Rozela: obično se nalaze u parovima ili malim grupama, najčešće u leto, a na početku zime jata su od 8 do 20 ptica, pa čak i do 100 ptica, nije stidljiv, često na tlu traga za hranom; tamo se teško otkriva zbog kamuflirajućeg perja; sreće se zajedno sa Crimson Rosella (Platycercus elegans); tokom podneva odmara u visokim krošnjama eukaliptusa, preferira spoljne grane; trebi se ili žvaće grane; uveče se okupljaju, zatim zajedno lete u svoje sklonište, grupe i jata bez parova u proleće lete ka uobičajenim mestima za parenje; tako se brane od drugih parova, tada su mnogo bučniji i upadljivi; sedeći način života, lete brzo i talasasto; kratki niski nivo leta protkan fazama jednoličnog leta i uz redovno pozivanje; inače dugi letovi su na znatnim visinama, poziv dvosložan; oštro piskanje kao serije alarmnih poziva; trosložan poziv kada se odmara na stablima, zvuci su generalno sa veće od visine od Crimson Rosella (Platycercus elegans).

Prirodna ishrana Rozela: uglavnom seme trave, semena drveća i grmlja, posebno eukaliptusa i akacije, pored voća, povrće, bobice, pupoljci, orasi, cveće, nektar, insekti i njihove larve, povremeno uzrokuje štetu u voćnjacima (naročito na jabukama) i u kultivisanim oblastima.

Ponašanje Rozela tokom parenja: sezona parenja Rozela je od avgusta do februara, a izuzetno do aprila i maja, tokom parenja mužjaci se nameštaju na grane blizu ženki sa krilima malo raširenim, perja na grudima su podignuta, glava podignuta na gore, malo nagnuta nazad ili na jednu stranu; ljuljaju se sa raširenim repom, praćeni stalnim cvrkutanjem; udvaranje se može takođe uočiti i na terenu; gnezdi se u rupama drveća ili u šupljinama trulog drveća; preferiraju eukaluptus; gnezda se takođe mogu naći u zečijim jazbinama, palom drveću, na gredama ograde, rupama od košnica i humkama termita; leglo Rozela je od 4 do 9 jaja, obično 5 jaja, ženka leži sama, ostavlja gnezdo dva do tri puta dnevno u potrazi za hranom sa mužjakom ili čeka a bude nahranjena od strane mužjaka; vreme inkubacije 19 dana; ženka hrani mlade sama prvih deset dana, posle toga mužjak ispomaže; period perjanja 5 nedelja, dimenzije jaja 28,1 x 22,5 mm (1,10 x 0,88 inča).

Rozela je srednje bučni mali papagaj, ubrzo postaje poverljiv, aktivan, dobar letač, uživa u žvakanju voćki i grana vrba, takođe voli da se kupa, nespojiv sa drugim pticama, mogu se držati u grupama van sezone parenja; uživa na otvorenom i grebanju u pesku. Rozela zahteva standardnu temperaturu.

Smeštaj Rozela : u parovima, kavez dimenzija najmanje 4 × 2 x 1,5 m (12 x 6 x 4,5 stopa) sa zaštitnom granicom; kutija za gneždenje 22 x 22 x 60 cm, (7 ks 7 ks 24 moduli) sa ulazom rupom 8 cm (3 inča) u prečniku.

Ishrana Rozela: mešavina semena suncokreta, semena trave za kanarince, raznog prosa, seme korova, zoba, pšenice i neke konoplje, razna voća i povrća, posebno šargarepa i jabuka, šipak, bobice zove, zeleniš (Mišjakina, maslačak, itd); jaje, mekana hrana insekata kao i klice suncokreta.

Parenje Rozela : redovno se postiže i nije preterano komplikovano, izbegavati uparivanje sa ostalim Platycercus vrstama u susednim kavezima; udvaranje započinju u martu i aprilu; parenje počinje u aprilu, mužjaci su često agresivni, gone ženke, ukoliko su previše agresivni ne koristiti ih za parenje, preferira panj za parenje od 25 cm, i prečnika najmanje, dubine 60 cm, položaj dijagonalan,Rozela obično nosi od 5 do 7 jaja, period inkubacije od 20 do 21 dana; u ovom perodu mužjak hrani ženku, ostavlja gnezdo samo tokom obavljanja nužde; period perjanja 35 dana; mladi su nezavisni posle 14 dana, odbacuju mladunce najkasnije 4 nedelje nakon perjanja; pare se dva puta godišnje
sunajko
sunajko
Moderator
Moderator

Broj poruka : 274
Reputation : 17
Datum upisa : 21.12.2009
Lokacija : Bački Brestovac 0612811366

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  jonel Ned 11 Mar 2012, 21:37

Kako mozes prepoznati muzijaka od zenke kod crvenih rozela,unapred hvala
jonel
jonel

Broj poruka : 379
Reputation : 13
Datum upisa : 15.02.2012
Godina : 47
Lokacija : LOKVE Banat 063 80 57 417

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  Djuric Ned 11 Mar 2012, 22:06

Muzjak ima intenzivnije boje i nesto vecu glavu od zenke,takodje ima veci i jaci kljun.
Crvena rozela (Platycercus Eximius) Papagajrozela03
Djuric
Djuric

Broj poruka : 506
Reputation : 17
Datum upisa : 05.09.2011
Godina : 26
Lokacija : Vlasotince

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  jonel Pon 12 Mar 2012, 19:24

hvala
jonel
jonel

Broj poruka : 379
Reputation : 13
Datum upisa : 15.02.2012
Godina : 47
Lokacija : LOKVE Banat 063 80 57 417

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  marijana Uto 24 Apr 2012, 00:07

Na netu sam naišla na informaciju da rozelama treba posuda za kupanje, pa me zanima kakva voda treba da bude (hladna ili mlaka)?
marijana
marijana

Broj poruka : 94
Reputation : 2
Datum upisa : 09.04.2012
Godina : 34

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  Josić Uto 24 Apr 2012, 00:56

Pozdrav,pa ako ga drzis unutra onda je bolje mlaka,ali ako ne napolju i leto stavis mu ne bas jako hladnu,vec da se malo osvezi.Tako ja svim mojim pticama leti,napunim posude vodom i to im je najbolje osvezenje Very Happy .
Josić
Josić
Moderator
Moderator

Broj poruka : 596
Reputation : 25
Datum upisa : 07.01.2010
Godina : 30
Lokacija : Sombor

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  noname Uto 24 Apr 2012, 08:19

Moze biti i hladna rozele se i u snegu kupaju kad su u volieri preko cele godine a zimi nisu zatvorene u unutrasnji deo voliere,bitnije je da bude cista voda.
noname
noname

Broj poruka : 357
Reputation : 17
Datum upisa : 15.02.2012
Godina : 55
Lokacija : Backi Petrovac Vojvodina/0646393227

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  marijana Sre 25 Apr 2012, 22:30

Hvala Vam na odgovoru. Puno ste mi pomogli Smile
marijana
marijana

Broj poruka : 94
Reputation : 2
Datum upisa : 09.04.2012
Godina : 34

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  Djuric Ned 23 Dec 2012, 01:43

Ovo je kvalitet Smile
Crvena rozela (Platycercus Eximius) 12793722851057338597-ros
Djuric
Djuric

Broj poruka : 506
Reputation : 17
Datum upisa : 05.09.2011
Godina : 26
Lokacija : Vlasotince

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  Djuric Ned 23 Dec 2012, 01:48



Djuric
Djuric

Broj poruka : 506
Reputation : 17
Datum upisa : 05.09.2011
Godina : 26
Lokacija : Vlasotince

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  jurić daniel Ned 27 Jan 2013, 15:51

Djuric ::Ovo je kvalitet Smile
Crvena rozela (Platycercus Eximius) 12793722851057338597-ros
kako se zove ova mutacija??
jurić daniel
jurić daniel

Broj poruka : 378
Reputation : 18
Datum upisa : 29.01.2012
Godina : 37
Lokacija : subotica 0631955681

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  hadzijazlatko Ned 27 Jan 2013, 16:42

To su rubin rozele.
hadzijazlatko
hadzijazlatko

Broj poruka : 68
Reputation : 3
Datum upisa : 07.06.2011
Lokacija : Idvor

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  jurić daniel Ned 27 Jan 2013, 18:14

hvala jer i ja znam da se tako zove nego danas sam preuzeo poster od admina i na njemu pise da je to opaline pa sam se zbunio (admin nema ljutis)
jurić daniel
jurić daniel

Broj poruka : 378
Reputation : 18
Datum upisa : 29.01.2012
Godina : 37
Lokacija : subotica 0631955681

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  Djuric Ned 27 Jan 2013, 18:17

Svejedno je 'rubin-opaline' Very Happy
Djuric
Djuric

Broj poruka : 506
Reputation : 17
Datum upisa : 05.09.2011
Godina : 26
Lokacija : Vlasotince

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  jurić daniel Ned 27 Jan 2013, 18:48

kako svejedno
jurić daniel
jurić daniel

Broj poruka : 378
Reputation : 18
Datum upisa : 29.01.2012
Godina : 37
Lokacija : subotica 0631955681

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  hadzijazlatko Ned 27 Jan 2013, 19:03

Video sam i ja da na posteru tako pise, ali ja ih znam pod tim imenom. Inace, imam rubin muzjaka uparenog sa cimet rubin zenkom i ocekujem ove godine prvo leglo. Very Happy
hadzijazlatko
hadzijazlatko

Broj poruka : 68
Reputation : 3
Datum upisa : 07.06.2011
Lokacija : Idvor

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  Djuric Ned 27 Jan 2013, 19:03

To je jedno te isto rubin je kod nas,a kod Engleza je 'opaline'...Neka me ispravi neko ako gresim.
Djuric
Djuric

Broj poruka : 506
Reputation : 17
Datum upisa : 05.09.2011
Godina : 26
Lokacija : Vlasotince

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  Admin Ned 27 Jan 2013, 19:23

jurić daniel ::hvala jer i ja znam da se tako zove nego danas sam preuzeo poster od admina i na njemu pise da je to opaline pa sam se zbunio (admin nema ljutis)

Ne ljutim se Very Happy kao sto je djuric rekao, rubin na nasem a na engleskom opaline Very Happy

Admin
Admin

Broj poruka : 1072
Reputation : 72
Datum upisa : 24.07.2008

https://parrotworld.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  jurić daniel Ned 27 Jan 2013, 19:30

iskreno mislim da niste upravu ali ajde scratch
jurić daniel
jurić daniel

Broj poruka : 378
Reputation : 18
Datum upisa : 29.01.2012
Godina : 37
Lokacija : subotica 0631955681

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  Admin Ned 27 Jan 2013, 20:12

Pogledaj na netu, svudaces naci na engleskom opaline, ali kod nas ces naci rubin Smile

Admin
Admin

Broj poruka : 1072
Reputation : 72
Datum upisa : 24.07.2008

https://parrotworld.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  jurić daniel Ned 27 Jan 2013, 20:36

dobro to je ok ali meni pre svega ti posteri trebaju da bi mozao na pijaci bezi sajmu da pitam posto je ta mutacija a sad kad bi otisao i pitao posto je opalin (za rubin ) pitanje kakvu bi reakciju dobio pa i ovde da pitam dali neko ima opalin rozelu da mi treba muzjak sta bi mi nudili??
jurić daniel
jurić daniel

Broj poruka : 378
Reputation : 18
Datum upisa : 29.01.2012
Godina : 37
Lokacija : subotica 0631955681

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  noname Pon 28 Jan 2013, 19:44

Ponudili bi ti rubino rozelu ili bi te pitali sta ti zaista treba Wink
noname
noname

Broj poruka : 357
Reputation : 17
Datum upisa : 15.02.2012
Godina : 55
Lokacija : Backi Petrovac Vojvodina/0646393227

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  goranm Čet 23 Maj 2013, 20:51

pozzz
imam jedan par rozela,ona je pocela da sad nese jaja,ima dva komada za sada,ceo dan je u kucici,al kad dodje noc ona izadje iz kucice i bude sa muzijakom na kucici spava,,pa se bojim da se jaja nehlade tako,dal je to normalno kod njih/preko dana toplo a uvece ohlade
hvala
pozzz

goranm

Broj poruka : 19
Reputation : 0
Datum upisa : 06.05.2013
Godina : 44
Lokacija : veternik

Nazad na vrh Ići dole

Crvena rozela (Platycercus Eximius) Empty Re: Crvena rozela (Platycercus Eximius)

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu